Саморегулиращи подкрепящи дейности


Диригент (в кръг сутрин/малка група)

Необходими материали:

- набор от музикални инструменти (или измайсторени инструменти – маракаси, барабани и др.)

- палка (молив)

Всяко дете получава инструмент. Учителят е диригент, а децата са оркестър. Когато диригентът движи палката, оркестърът свири на инструментите. Когато диригентът остави палката, оркестърът спира да свири. Ако диригентът пак раздвижи палката, оркестърът започва отново да свири. Вместо да свирят на иснтрумент, децата могат да използват тялото си (напр. пляскане с ръце, тропане с крака и др.).

Добре е инструкциите да се обясняват, преди да бъдат дадени инструментите на децата, защото те ще искат да ги изпробват веднага. Когато се работи в малка група, децата могат да поемат ролята на диригент. На тях ще им хареса как останалите деца ще реагират на техните движения и команди.

В по-усложнена версия на играта децата определят скоростта си според палката на диригента. Тази игра може да бъде изиграна и обратно, като децата свирят при оставена палка и спират да свирят, когато тя се движи.

Към играта може да бъде добавена и друга команда. Например децата могат да свирят на инструменти само когато диригентът се държи за носа и заедно с това движи палката, а не могат да свирят, ако палката е във въздуха.

Тази дейност помага на децата да упражняват своето внимание, като се фокусират върху диригента, упражнява работната им памет, запаметяването при кои действия и сигнали трябва да започнат или да спрат да свирят, да забързат или да намалят темпото; тренира инхибирането (задържането) на импулса, когато трябва да започнат или да спрат да свирят. Развиват се също музикалните умения, фината и грубата моторика.


Представяне на ново дете/кукла (сутрешен кръг)

Необходими материали – плюшена играчка.

Дейност, предназначена за група от деца на 3–6 години. Учителят държи куклата зад гърба си и казва на децата, че има нов приятел и иска да им го представи (Забележка: Няма значение, ако каже на децата, че това е просто кукла и че децата само ще се преструват, че е жива). Кажете на децата, че техният нов приятел се чувства малко уплашен и че силните звуци и гласове могат лесно да го стреснат. Попитайте децата дали искат да го погушкат, пипнат. Най-напред подгответе децата за срещата с куклата: „Всички заедно ще поемем няколко пъти бавно и дълбоко дъх, за да може тялото да се отпусне.“ Упражнявайте шептене, за да покажете на децата колко тих може да е гласът и им покажете как нежно да галят куклата. Направете кръг, така че всяко дете да може да подържи и погали куклата. Новото „дете“ може да участва в кротки дейности (напр. четене на книги) и да служи като напомняне да бъдем тихи и спокойни при някои дейности.

Тази дейност подпомага изграждането на емоционалната регулация. На децата е показано как да изпитат усещане за спокойствие и да развият стратегии да отпускат тялото си (напр. дълбоко поемане на дъх). Упражнява се вниманието, следването на инструкции и спазването на ред.


Розови очила

Помага за изразяване и показване на чувствата. Отчита влиянието на емоциите върху поведението. Необходими материали – хартиени очила.

Дейност, предназначена за група от деца на 3–6 години. Разполагаме със „специални” очила. Те са очилата на щастието и всеки, който ги сложи, вижда през позитивните „щастливи очи”. Децата седят в кръг на килима. Всеки слага своите „специални” очила, казва какво вижда през тях, как се чувства и какво го прави щастлив; как преминава един щастлив ден, какво прави, за да направи деня красив, с кого иска да сподели щастливия ден. Децата се редуват едно по едно.

Оценяване: Накрая учителят говори с децата за техните чувства от различни перспективи. Кои емоции изпитват най-често, когато имат щастлив/лош ден? Как емоциите повлияват на живота ни? Какъв ден имат точно сега? Кои хора имат най-голямо влияние върху техните емоции – родители, приятели, възрастни, братя и сестри и т.н. Кои ситуации са емоционално трудни за тях, кои ги радват, кои ги натъжават и др.