Подкрепяне на идентичността и себеуважението
Дейности, които помагат на децата да говорят за себе си и семейството си, както и за техния културален фон:
-
Децата са поканени да изиграят сценка, в която те играят себе си или член от семейството. За да се улесни участието на децата в тази дейност, учителят формулира конкретни въпроси: „Какво трябва да направиш сутринта, преди да отидеш на детска градина? Какво трябва да направиш, преди да си легнеш?”
-
Като стимули за дискусия, може да покажем на децата картинки: „Това е една майка. Тя чете книга на дъщеря си. Какво правите заедно с твоята майка?“, „Това е един татко. Той обича да мие чиниите след вечеря. Какво прави твоят баща вкъщи?”. Назоваването на конкретни субекти помага на децата да научат нови неща за тяхното обкръжение.
-
В сътрудничество с децата ние създаваме индивидуални или общи истории „Всичко за мен” (любими занимания в училище, вкъщи, любима храна или цвят, приятели и т.н.) и „Моето семейство” (членове на семейството или забавни дейности, които семейството прави през уикенда, през ваканцията или след вечеря).
Занимания, в които децата представят техните семейства, може понякога да представят информация относно нестандартно обучително влияние или сериозни семейни конфликти. В такива ситуации е нужно да откликнете сензитивно и ако е необходимо, да поискате консултация с психолог. Ако има деца от социално неравностойна среда, трябва внимателно да подбираме въпросите относно семейството и техния споделен опит, за да елиминираме ситуацията, в която детето няма да е способно да отговори, защото няма преживения опит на другите деца (напр. екскурзия или пътуване по празниците).
Дейности, които ще помогнат на децата да покажат позитивно отношение към себе си и другите:
Децата да нарисуват свой портрет.
-
Децата да свързват изрязани части от човешко тяло и правейки го, те подкрепят позитивната себеконцепция: „Какво харесвам в себе си?”.
-
За да създадем релаксираща атмосфера, може да използваме подходяща музика: „Харесваш ли тази песен? Пееш ли си подобни песни вкъщи или някакви други?”
-
Някои деца имат нужда да са сигурни, че най-добрият им приятел седи близо до тях и те могат да си играят с него. Ние можем да подкрепим приятелството между детето и неговия връстник, който да се превърне в „най-добрия му приятел”.
-
Помолете детето да нарисува или изреже картинки на любимите си занимания, храна, цвят и т.н. И направете колаж заедно.
-
Присъствието на учителя трябва да е подсигурено при раздялата на децата с техните родители. За да улесним разделянето, ние можем да използваме сутришните рутинни дейности – родителят може да чете или рисува с детето, детето трябва да знае колко дълго родителят ще остане с него: „Твоята майка ще стои с теб още 5(10) минути и после ще трябва да тръгва.”
-
Детето може да нарисува рисунка за родителя си или да продиктува бележка, която родителят да вземе със себе си.
Дейности, насочени към подкрепа на самоувереността на детето:
-
Учителят подготва кутия с изрезки от хартия, от които трябва да се направи верижка. За всяко придобито ново умение или успех в дейностите той дописва на всяка лентичка хартия и добавя към веригата.
-
Когато създаваме нови ситуации за упражняване на придобити умения, ние се опитваме да подкрепяме самоувереността им – напр. ако на децата им е трудно да броят до пет на глас, оставете да изберат предмети, които да преброят. Оставете ги на обяд да седнат по пет, да поставят пет купички, пет чинии и т.н. Ние също можем да номерираме местата за сядане и да изискаме децата да намерят правилното място за сядане. По този начин ученето става значимо и полезно.
-
В края на деня всеки може да сподели позитивния си опит с другите деца от групата. Можем да задаваме въпроси: „Работи ли на масата на сръчните ръце? Какво направи? Какви цветове използва?“
-
Детето може да диктува на учителя бележка за родителите с информация относно това, какво е правило в градината през деня.