Aktivity pro rozvoj smyslového vnímání
Je velmi důležité v předškolním věku povzbuzovat smyslový rozvoj hravou cestou. Tak děti získávají nové informace a prozkoumávají své okolí prostřednictvím pozitivních a zábavných zážitků. Činnosti, které se zaměřují na smyslové vnímání, zvyšují zájem o nabývání nových znalostí a posilují u dětí zvědavost. Níže jsou uvedeny náměty vhodných aktivit, které jsou vždy přiřazeny ke konkrétnímu smyslu – zraku, sluchu, čichu, chuti a hmatu. Pro rozvoj zrakového a sluchového vnímání lze využít také náměty aktivit uvedené v kapitole věnované komunikativním dovednostem.
Zrak
-
Házení a chytání míče – rozvíjí koordinaci ruky a oka a schopnost zaměřit zrakovou pozornost na pohybující se podnět. (3–6 let)
-
Třídění předmětů podle různých kritérií – tyto hry pomáhají dětem získávat dovednosti potřebné pro vizuální třídění předmětů. Lze použít kupříkladu figurky různých barev tvarů či velikostí. (3–5 let)
-
Kimova hra – položíme na stůl 5 předmětů. Poté, co se na ně dítě dívá 15 až 20 vteřin, požádáme dítě, ať se chvíli dívá jinam, a jeden předmět vyměníme za jiný. Dítě se pak podívá zpět na předměty a musí říci, který předmět chybí. Hra procvičuje zrakovou paměť. (4–6 let)
-
Spojování teček – do sítě teček nakreslíme vzor vzniklý spojením teček, dítě jej musí na samostatném papíře napodobit. Aktivita rozvíjí koordinaci oko – ruka a prostorovou orientaci. (4–6 let)
-
Popisování obrázku zpaměti – dítěti ukážeme obrázek a dítě si musí obrázek zapamatovat a následně jej popsat. Obtížnější variantou je vymyslet příběh, aniž by se na obrázek opětovně podívalo. Procvičuje zrakovou paměť. (5–6 let)
-
Hledání konkrétních předmětů ve třídě nebo venku – hra „vidím něco, co…“; lze hrát také s obrázky či fotkami. (4–6 let)
-
Experiment s igelitovým pytlíkem a základními barvami – potřebujeme červenou, modrou a žlutou barvu (základní barvy). Dvě barvy umístíme na opačné strany uzavíratelného igelitového pytlíku. Pytlík lze vyztužit a utěsnit lepicí páskou. Pytlíky položíme na rovnou plochu. Děti mohou prsty sahat na barvy a míchat je uprostřed pytlíku. Nejzajímavější je, když se barvy začnou mísit. Děti se mohou pokusit pojmenovat nové barvy. Mluvíme s dětmi o tom, z jakých dvou základních barev vzniká nová barva, a necháme je vyjmenovat předměty, které mají danou barvu.
Sluch
-
Hra na různé hudební nástroje. (3–6 let)
-
Zpívání písniček (a učení se písničkám). (3–6 let)
-
Poznávání předmětů podle zvuku. (3–6 let)
-
Poznávání ostatních dětí podle hlasu. (3–6 let)
-
Opakování rytmických sestav podle vzoru, např. tleskání, bubnování, ozvučná dřívka. (4–6 let)
Čich
-
Identifikování různých potravin a látek podle čichu – lze použít různé dětem známé přísady na vaření, aromatické ovoce či koření. (4–6 let)
-
Sbírání přírodních materiálů – květin, bylin, sušení aromatických bylinek a tvorba voniček ze sušených květin a aromatických olejů. (4–6 let)
-
Hry s ovoněnou plastelínou. (3–6 let)
-
Vaření, jídlo připravené pod dohledem dospělých, např. obložené chleby s různými potravinami, které stimulují čich, jako jsou sýr, máslo, rajčata, paprika. (4–6 let)
Chuť
- Hry s různými příchutěmi a chutěmi, aby se stimulovaly různé chutě – sladká, kyselá, slaná, hořká. Například můžeme vyrobit z ovoce a vody limonádu, namazat na chleba hořčici, máslo a sůl, ochutnat čokoládu… Hry, které zahrnují ochutnávání, jsou velmi dobré pro vyzkoušení a rozvoj toho, jak děti vnímají různé chutě, ale také k posilování nezávislosti a autonomie, co se týče stravování a vaření. (4–6 let)
- U jídla mohou děti třídit různé potraviny podle chuti. Aktivitu můžeme ozvláštnit a zavázat dětem oči šátkem a nechat je hádat, co ochutnávají. (4–6 let)
Hmat
-
Hry s plastelínou, modelínou, hrnčířskou hlínou nebo těstem – děti mohou modelovat různé tvary, postavičky zvířat nebo lidí. (3–6 let)
-
Malování prstem. (4–6 let)
-
Hra s loutkami či prstovými loutkami. (4–6 let)
-
Tvorba tvarů a postav pomocí kinetického písku. (3–5 let)
-
Kreslení prstem ve směsi rýže a čočky. (3–5 let)
-
Hledání předmětů v krabici naplněné pískem nebo obilovinami. (4–6 let)
-
Chůze po různých materiálech – na podlahu můžeme rozmístit různé cestičky z nejrůznějšího materiálu a děti po nich budou chodit – měkké materiály, tvrdé materiály, nerovnosti nebo přírodní produkty (listy, kamínky, smrkové šišky). Pro každý povrch je třeba pojmenovat, jaký to je pocit, a zážitky pak můžeme s dětmi probrat ve skupině. (4–6 let)
-
Album hmatových vjemů – vytvoříme album s materiály s různými texturami. Děti si je prohlížejí, sahají na ně a pojmenovávají. (3–5 let)
-
Co to bylo? – Potřebujeme pevný míč, měkkou hračku a hedvábný šátek. Na začátku necháme děti, aby si osahaly jednotlivé předměty a poslechly si, jaký mají zvuk. Následně děti zavřou oči a dotýkají se předmětu rukama, nohama, obličejem a zády. Dítě musí uhodnout, o jaký předmět se jedná. (3–5 let)
-
Co je uvnitř? – Vezmeme balónky, naplníme je po dvou rýží, moukou, fazolemi a vodou. Děti hledají shodné páry. (3–5 let)
-
Studená – teplá – Dáme dítěti kostku ledu a naučíme ho slovo „studený“. Poté dáme ruku dítěte na hrnek teplé vody a naučíme jej slovo „teplý“. (3 roky)
-
Hádej, co jsem – Ukážeme různé druhy ovoce – banán, jablko, hrušku, třešeň. Následně je vložíme do plátěného pytlíku. Dítě musí uhádnout, co je to za ovoce, jen za pomoci hmatu. (3–4 roky)
-
Rozlišování postav a předmětů podle velikosti. Dáme dětem malý a velký míč. Malý míč se vejde do dlaně a velký do dvou rukou. Malé míčky dáváme do malých košů a velké do velkých. (3 roky)
-
Vybírání předmětů na základě podobností. Ukážeme dětem různé předměty a hračky a požádáme je, aby je roztřídily do skupin dle různých kritérií (podle barvy, velikosti, tvaru, materiálu…). (3–6 let)
- Slunce – děti jsou v kruhu a zdravíme: „Dobré ráno, oči!“ – děti si promnou oči. „Dobré ráno, uši!“ – děti si krouživým pohybem pohladí uši. „Dobré ráno, tváře!“ – děti si pohladí tváře. „Dobré ráno, ruce!“ – děti třou o sebe dlaněmi. „Dobré ráno, nohy!“ – děti zadupají nohama. „Vzbudili jsme se s úsměvem! Protáhněte si ruce a pozdravte slunce.“ (4–6 let)
-
Kostky ledu a pěna na holení – aktivita, při které děti objevují své smysly. Potřebujeme nádobku na výrobu ledu, vodu, potravinovou barvu a pěnu na holení. V malé nádobě smícháme vodu s barvou. Nalijeme tekutinu do nádobky a vložte do mrazáku. Až se udělají kostky ledu, smícháme je s pěnou na holení. Děti objevují nové textury a hmatové vjemy a používají slova jako „studený“, „pevný“, „mokrý“, „kluzký“. Mohou také pojmenovat to, na co sahají, co cítí a jak voní pěna na holení. Když kostky ledu začnou tát, začne se měnit barva pěny na holení, což pro děti bude velmi zajímavé. (4–6 let)