Дейности за развитие на сензорното възприятие
В предучилищна възраст е изключително важно сензорното развитие на детето да бъде окуражено чрез игрови подходи. По този начин децата възприемат нова информация и изучават светa по позитивен и увлекателен начин. Дейности, фокусирани върху сензорното функциониране, повишават интереса към нови знания и възпитават у децата любопитство. Изброени са практически насоки за работещите в детски градини. По-долу са посочени предложения за подходящи дейности, които са свързани с всяко едно сетиво – зрение, слух, обоняние, вкус и допир.
За развитието на зрителните и слуховите възприятия могат да се използват и предложенията за дейности, споменати в главата за комуникативни умения.
Зрение
-
Хвърляне и хващане на топка – развива координацията ръка-очи и способността за фокусиране на зрителното внимание върху движещите се стимули. (3–6 години)
-
Сортиране на предмети според различни характеристики – те помагат на децата да придобият умения за визуално разграничаване на стимули. Могат да се използват фигури с различен цвят, форма или големина. (3–5 години)
-
Игри, развиващи визуалната памет – пет предмета са поставени на малка маса. След като детето е видяло всеки от тях за 15–20 секунди, го молим до погледне настрани, след което заменяме един от предметите с друг. Детето трябва да погледне обратно и да каже кой от предметите липсва и е заменен. Играта тренира визуалната памет. (4–6 години)
-
Свързване на точки – в мрежа от точки рисуваме модел, създаден чрез свързването на точки, след което детето трябва да го пресъздаде на отделен лист. Дейността развива координацията око-ръка и пространствената ориентация. (4–6 години)
-
Описване на картинки по памет – на детето се показва картинка, която то да запомни и след това да опише. По-трудният вариант е да измисли история, без да вижда картинката отново. (тренира се визуалната памет, 5–6 години)
-
Търсене на конкретни предмети в стаята или навън – игра "Виждам нещо, което ..."; може да се играе и с картинки или снимки. (4–6 години)
-
Експеримент с найлонова торбичка и основни цветове – Необходими са червен, син и жълт цвят (основните цветове). Два цвята се поставят на срещуположните страни на залепящи се найлонови торбички. Торбичките може допълнително да се подлепят с тиксо. Торбичките се поставят на гладка повърхност. С помощта на ръцете си децата започват да смесват боите, като постепенно ги приплъзват към центъра на торбичката. Най-интересно е, когато цветовете започнат да се смесват. Децата могат да назовават новите цветове, да обсъждат от смесването на кои два цвят се е получил третият, да изброяват предмети с този цвят.
Слух
-
Свирене на различни музикални инструменти. (3–6 години)
-
Пеене на песни (Учене на песни). (3–6 години)
-
Познаване на предмети по звука. (3–6 години)
-
Познаване на останалите деца по гласа. (3–6 години
-
Повтаряне на ритмични фигури според модела. (пляскане, биене по барабанче, звучащи пръчици). (4–6).
Обоняние
Идентифициране на различни храни и вещества по миризмата им – може да бъде направено с различни, познати на децата продукти за готвене или подправки. (4–6 години)
Събиране на природни материали – безопасни цветя, билки – сушене на ароматни билки и създаване на ароматизатори от сухи цветя и ароматни масла (4–6 години)
Игри с ароматизиран пластилин. (3–6 години)
Готвене (ястие, приготвено под наблюдението на възрастен) – напр. сандвичи с различни продукти, които да стимулират обонянието на детето – сирене, кашкавал, масло, домати, чушки и др.
Вкус
- Игри с различни вкусове могат да бъдат предоставени на децата, като те трябва да разграничават вкусовете: сладко, кисело, солено, горчиво. Например децата могат да направят лимонада, да опитат парче хляб, намазано с горчица, масло или сол, шоколадови бисквити и др. Игрите с храна са много подходящи както за изследване на различните вкусове, така и за насърчаване самостоятелността на децата в храненето и приготвянето на ястията. Могат да се разделят на отбори, да се правят състезания. Това възпитава у децата любов към храната и желание да се опитват разнообразни продукти. (4–6 години)
- При хранене децата могат да сортират различните продукти по вкус, а със затворени очи да се познава каква е опитаната храна – отново по вкуса ѝ. (4–6 години)
Допир
-
Игри с пластилин, грънчарска глина или тесто – могат да се правят разнообразни фигури, фигурки на животни или хора. (3–6 години)
-
Рисуване с пръсти. (4–6 години)
-
Игри с кукли, които се поставят на пръстчетата на децата. (4–6 години)
-
Рисуване и изработване на формички от кинетичен пясък. (3–5 години)
-
Рисуване с пръст върху смес от ориз и леща. (3–5 години)
-
Търсене на предмет в кутия, пълна с пясък или зърнени храни. (4–6 години)
-
Ходене върху различни материали – меки, твърди, грапави, от природни материали (напр. листа) – за всяка различна текстура се обсъжда с детето какво усеща и се назовава. (4–6 години)
-
Албум за тактилна стимулация – страниците са направени от различни текстури. Децата ги разглеждат, опипват ги и ги назовават. (3–5 години)
-
„Какво беше това?” – Необходими са мека играчка, твърда топка и копринен шал. Децата докосват всички и слушат какви са характеристиките на обектите. След това затварят очи и „докосват” предметите с ръце, стъпала, лица и гръб. Децата трябва да познаят предмета. (3–5 години)
-
„Какво има вътре?” – Взимаме балони и ги пълним по два от тях с ориз, брашно, бобчета и вода. Децата трябва да групират двойките балони, които имат едно и също съдържание. (3–5 години)
-
„Студено-топло” – даваме на детето кубче лед и въвеждаме думата „студено”. След това постявяме в ръката му чаша с топла вода и въвеждаме думата „топло”. (3–4 години)
-
„Познай какво съм!” – показваме на детето различни плодове – банан, ябълка, круша, череша. След това ги слагаме в текстилна торба. Детето трябва да познае плода, опипвайки го. (3–4 години)
-
Диференциране на фигури и обекти по размера им. Даваме на детето голяма и малка топка. Малката топка може да бъде хваната с една, а голямата – с две ръце. Малките топки се поставят в малка кошничка, а големите – в голяма.
-
Избиране на обекти по сетивни прилики. Показваме на детето различни предмети и играчки и го молим да ги групира по дадени критерии: например по цвят, размер, форма, материал, др. (3–6 години)
„Слънце” – децата са наредени в кръг.
„Добро утро, очички!” – търкат очи. „Добро утро, ушички!” – децата с кръгообразни движения погалват ушите си. „Добро утро, бузки!” – търкат бузи. „Добро утро, ръчички!” – децата търкат длани една в друга; „Добро утро, крачка!” – децата тропат с крачета, „Добро утро, слънце! Събуждаме се с усмивка! Протегнете ръце и кажете здравей на слънцето!” (4–6 години)
Игра с кубчета лед и крем за бръснене – игра, която е за опознаване на сетивата. Необходими са формички за лед, вода, оцветител, крем за бръснене. В кана с вода се добавя оцветителят, след което водата се изсипва във формичките за лед и се замразява. Когато са готови, се омесват в крема за бръснене. Децата могат да изследват различни текстури, да използват думи като студено, твърдо, мокро, хлъзгаво, за да назовават това, което докосват, да усетят миризмата на крема за бръснене. Когато формичките започнат да се топят, кремът променя цвета си и за децата това явление също ще бъде интересно за изследване. (4–6 години)